2020-03-09
Alergie oczu

Alergie oczu występują u 5-22% populacji. Najważniejsze czynniki uczulające odpowiedzialne za alergie narządu wzroku to roztocza kurzu domowego, naskórek zwierząt, spory grzybów, pyłki roślinne, pokarm czy skażone środowisko.

W jaki sposób rozpoznać objawy alergicznego zapalenia spojówek? 
Objawy są bardzo nieprzyjemne – świąd, pieczenie, łzawienie oczu, światłowstręt, obrzęk spojówek i powiek oraz zaczerwienienie oczu.

Dolegliwości ustępują po usunięciu alergenu z worka spojówkowego i przerwaniu kontaktu z nim oraz podaniu leku naczyniokurczącego.

Jak leczyć sezonowe alergiczne zapalenie spojówek?
Początkowo na krótko wprowadza się leki obkurczające naczynia (krople do oczu). Uwaga: zbyt długie i częste stosowanie może być przyczyną uszkodzenia rogówki.

Należy ostrożnie stosować krople u osób z ciężkimi chorobami układu sercowo -naczyniowego np. chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami metabolicznymi (cukrzyca, nadczynność tarczycy).

W przypadku wysychania spojówek można podać „sztuczne łzy”. W leczeniu przewlekłym stosuje się specjalistyczne krople do oczu.

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zdejmować je przed zakraplaniem leku do oczu i ponownie zakładać co najmniej 15 minut później. Kropli do oczu nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez porozumienia z lekarzem.

Co jeszcze warto zrobić ?

Działania pielęgnacyjne w stanach alergicznych oczu to stosowanie płynów usuwających alergeny - soli fizjologicznej i sztucznych łez. Ponadto, zachęcam do stosowania zimnych okładów na powieki zmniejszających dyskomfort wynikający ze stanu zapalnego i obrzęku.

Należy unikać pocierania oczu – jest to działanie drażniące, które sprzyja powikłaniom infekcyjnym.

 

mgr farm. Ewa Rogalska-Borowicz

Kierownik Apteki w Szczecinie

Powrót