2016-06-07
Alergie skóry

Alergia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń we współczesnym świecie. Śmiało można powiedzieć, że jest również jedną z bardziej uciążliwych chorób. W mojej pracy spotykam się z problemem dotykającym alergii skórnych. Często przychodzą do mnie zatroskani rodzice pragnący ulżyć swoim dzieciom cierpiącym na AZS-atopowe zapalenie skóry.

Skóra stanowi barierę ochronną, zapobiegającą wnikaniu do wnętrza organizmu niepożądanych substancji. Niestety jest przez to sama narażona  na szkodliwe ich działanie. U niektórych wrażliwych osób w wyniku kontaktu z czynnikami drażniącymi, będącymi niejednokrotnie składnikami preparatów codziennego użytku, dochodzi do reakcji alergicznej. Do najczęściej spotykanych objawów alergii skórnych należą: pokrzywka, wypryski i zaczerwienienie, którym towarzyszy nieprzyjemny, uciążliwy świąt i pieczenie. Jeżeli jesteśmy w stanie wykryć i wyeliminować alergen, to po odpowiednim leczeniu możemy spodziewać się szybkiej poprawy. Inaczej wygląda sytuacja z atopowym zapaleniem skóry.

AZS-atopowe zapalenie skóry szczególnie dotyka niemowlęta i małe dzieci, ale mogą na nie cierpieć również osoby dorosłe. Przyczyną tego schorzenia jest uszkodzenie warstw ochronnych skóry, co może doprowadzić do nadmiernej utraty wody i zwiększenie jej przepuszczalności dla drobnoustrojów i alergenów. Pojawiają się wówczas pęcherzyki, grudki i  sączące się ranki. Towarzyszyć temu może uporczywy świąd. Często podczas snu, gdy dziecko się rozgrzeje, pod wpływem uporczywego świądu może bezwiednie rozdrapać zmiany skórne, a to doprowadza do ich zaognienia i zainfekowania.
Biorąc pod uwagę etiologię atopowego zapalenia skóry wiemy, jak ważna w tym przypadku jest profilaktyka, którą można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Należy stosować preparaty o właściwościach natłuszczających i nawilżających.
W aptekach dostępne są dermokosmetyki dostosowane swoim składem do potrzeb osób z alergią. Nie zawierają substancji konserwujących, zapachowych ani barwników, mają za to składniki wykazujące korzystne działanie: mocznik, parafinę, olej arachidowy, olej sojowy, kwas linolenowy, kwasy omega 6 i 3 i inne składniki o działaniu nawilżającym i przeciwświądowym.    

Musimy jednak pamiętać, że kiedy sytuacja tego wymaga wprowadzić  należy  leczenie farmakologiczne
z dodatkiem substancji sterydowych. Po ustąpieniu ostrych objawów można zredukować a nawet całkowicie odstawić (przynajmniej okresowo) stosowane leki i powrócić do stosowaniu emolientów. W leczeniu AZS  najważniejsza jest  systematyczność w stosowaniu preparatów poprawiających stan skóry. Rodzice dzieci z atopią wiedzą,  jak bardzo jest to czasochłonne, ale tylko takie postępowanie może przynieść rezultaty.

Wśród dostępnych emolientów możemy znaleźć wiele preparatów dostosowanych do naszego trybu życia. Oprócz różnego rodzaju balsamów, emulsji i kemów do ciała, dostępne są mydła zarówno w płynie, jak i w tradycyjnej kostce, szampony czy olejki i płyny do kąpieli. Najważniejsze jest jednak dobranie właściwego, indywidualnego postępowania i właściwych dermokosmetyków. Duże znaczenie w leczeniu i profilaktyce ma tryb życia i unikanie kontaktu ze znanymi alergenami.

 

mgr farm. Ewa Giziewicz

Kierownik Apteki w Częstochowie

Powrót